Як максимально захистити шкіру від сонця
Вже з першими теплими літніми променями сонця, кожен уявляє омріяну засмагу на своєму тілі. Проте часто ми забуваємо про опіки, фотостаріння шкіри та ризики виникнення меланоми. Невже немає можливості позбутися негативного впливу, що чинить ультрафіолет та залишити лише ніжну засмагу приємних шоколадних відтінків?
Не потрібно сидіти весь час вдома або хвилюватися за кожну проведену хвилинку під спекотним сонцем. Достатньо правильно підібрати засоби захисту шкіри від сонця і ви зможете насолодитися усіма перевагами, що відкриває для вас літо. Давайте більш детально поговоримо про те, як саме вибрати надійну та дбайливу продукцію для захисту шкіри.
Навіщо шкірі потрібен захист від сонця
Наша шкіра зазнає впливу ультрафіолетових променів незалежно від того їздите ви на роботу щодня чи відпочиваєте на пляжі під палким сонцем. Звісно, в обох випадках захист шкіри повинен бути різним, але не слід ігнорувати його повністю. Навіть незначного впливу агресивних літніх променів достатньо аби вивільнити ферменти, що провокують дефект колагену, який може стати причиною появи пігментних плям, зморшок, утрати шкірою пружності та еластичності.
Окрім помітних побічних ефектів у вигляді фотостаріння, ультрафіолетові промені можуть спровокувати виникнення меланоми (злоякісна пухлина). На сьогодні вченими встановлено, що саме УФ-промені – один з найважливіших чинників виникнення раку шкіри.
Також, для того аби визначити правильний захист шкіри від сонця, необхідно знати свій фототип шкіри та його особливості. Згідно зі шкалою, що була розроблена американським дерматологом Фітцпатриком, існує шість фототипів шкіри. Усі вони розташовані відповідно від найсвітлішого до найтемнішого відтінку, що свідчить про різну концентрацію меланіну в клітинах.
Особливості кожного фототипу:
-
Кельтський: Для даного фототипу характерні фарфорові та молочні відтінки шкіри, а також висока чутливість до сонячного випромінювання. Навіть при короткотривалому перебуванні на сонці можливі опіки та почервоніння.
-
Європейський: Відтінок шкіри – світлий беж або більш насичений молочний. Така шкіра схильна до пігментації та часто виділяється великою кількістю родимок і веснянок.
-
Темний європейський: Шкіра середньої чутливості з легким засмаглим відтінком. Родимки та веснянки присутні в помірній кількості, проте довге перебування на сонці може спричинити пігментацію.
-
Середземноморський: Фототип із помірною чутливістю до ультрафіолету. На таку шкіру засмага лягає рівно, проте при тривалому впливі сонячних променів не оминути ознак фотостаріння.
-
Індонезійський: Епідерміс має природню функцію захисту, що оберігає від появи опіків. Можлива незначна пігментація, проте шкіра залишається чутливою до проявів фотостаріння.
-
Афроамериканський: Найтемніший фототип, шкіра при якому містить велику кількість меланіну та має темно-коричневі відтінки. Для такого фототипу не характерна пігментація, а засмага лишається майже непомітною.
Обираючи косметику із захистом широкого спектра, Ви можете бути впевнені, що Ваша шкіра надійно захищена незалежно від фототипу.
Відмінність між UVA- і UVB-променями
Усі ультрафіолетові промені мають різну довжину хвиль, а тому поділяються на декілька типів. Розглянемо ті, що все ж доходять до поверхні землі та не розсіюються в атмосфері, а саме UVA- UVB-промені. У чому ж полягає різниця між ними?
- UVA-промені мають більшу довжину хвиль, а тому близько 95% цих променів здатні проникати до поверхні Землі. Крім того, такі промені оточують нас кожного дня впродовж року, адже вони легко долають перешкоди земної атмосфери незалежно від погоди чи часового поясу. Такі промені не зупинити склом вікон чи хмарами, а тому хоч сила їх впливу менша за силу UVB-випромінення, зважаючи на довготривалий контакт зі шкірою, вони можуть спричиняти серйозніші наслідки.
UVA-випромінення – одна з найбільш вагомих причин появи вільних радикалів, що призводить до передчасного старіння.
- UVB-промені мають середню довжину хвилі, чого недостатньо аби у великій кількості подолати атмосферу Землі. Тому до поверхні планети доходить лише близько 5% випромінення.
Найбільша активність таких променів припадає на часовий інтервал з 11:00 до 16:00. Хоча вони не можуть подолати хмарну погоду або вікна, вони більш агресивно впливають на шкіру. На відміну від UVА-променів їх ефект видно одразу у вигляді опіків. А також саме вони виступають причиною виникнення меланоми.
Як ви розумієте, обидва види променів несуть свої негативні наслідки при взаємодії зі шкірою. А тому важливо розуміти як саме працюють засоби захисту від сонця та чому недостатньо купити аби-який сонцезахисний продукт.
Що означає індекс SPF
Продукція з поміткою “SPF захист від сонця” – це спеціально розроблена захисна косметика для збереження молодості шкіри, перешкоджання появі опіків та почервонінь, викликаних сонячними променями.
SPF (sun protection factor) – це індикатор, що вказує на рівень захисту від UVB-променів. Проте, якщо ви звертали увагу, цей показник може сильно варіюватися від 15 і до 50+. Слід враховувати, що жоден косметичний засіб не може вберегти шкіру на 100%, проте може значно знизити рівень впливу.
Відповідно, чим вищий індекс має засіб, тим кращий захист він надає. Влітку рекомендовано використовувати засоби з поміткою щонайменше SPF 30.
Який обрати захист від сонця для дітей
Вітамін D – важливий елемент розвитку для дитячого організму. Він автоматично продукується при взаємодії з ультрафіолетом. Проте дитяча шкіра дуже чутлива та ніжна, а тому слід ретельно подбати про захист від сонця для дітей, аби перебування на сонці не стало травматичним. Для цього необхідно перевірити якість засобу, що Ви обрали, його склад та фільтри, які були використані в основі.
Існує два види фільтрів, що можуть зустрічатися в складі сонцезахисної косметики:
- Хімічні. Це органічні фільтри, що здатні проникати глибоко в шкіру, поглинаючи УФ-промені. Зазвичай, такі засоби мають легку та прозору текстуру, що легко наноситься, та швидко поглинається.
- Фізичні. Мінеральні фільтри, які на відміну від попередніх не поглинають, а відбивають сонячні промені від поверхні шкіри. Не проникають в епідерміс, а тому не поглинаються повністю, залишаючи наліт.
Для чутливої та дитячої шкіри рекомендують використовувати фізичні фільтри або поєднання одразу обох видів в одному засобі. Також зверніть увагу на натуральність засобу - для дітей підходить натуральна косметика без ароматизаторів, консервантів та різноманітних штучних домішок.
Найкращі способи захисту від сонця
Варто дотримуватися кількох простих рекомендацій і Ви позбавите себе дискомфорту від опіків, почервонінь та подразнень.
Методи захисту від сонця:
- Влітку слід уникати тривалого перебування під прямими сонячними променями з 11 до 16 години.
- Допустимі інтервали перебування на свіжому повітрі для європейського та темно європейського фототипу в сонячну літню погоду не повинні перевищувати 20-30 хвилин, а для дітей та світліших фототипів - 15.
- Для того, щоб безпечно та комфортно засмагати на пляжі слід обирати час зранку та ввечері.
- Не забувайте про головний убір, а також одяг, що прикриває тіло. Наприклад, штани вільного крою, просторі сорочки з довгими рукавами із натуральних тканин.
- Подбайте про захист від сонця для обличчя та тіла за допомогою натуральних сонцезахисних засобів.
До вибору крему слід підходити ретельно. Вам вирішувати: обрати крем широкого спектра дії чи підібрати засіб згідно зі своїм фототипом шкіри. Проте ми рекомендуємо звернути увагу на натуральні засоби, що не обтяжують епідерміс влітку, а навпаки – зволожують та пом’якшують, надаючи необхідний догляд.