Лупа: причини появи та методи боротьби
За статистикою, кожен третій хоча б один раз страждав від лупи. Лупа буквально заважає нормально жити, адже викликає дискомфорт (як психологічний, так і фізичний). Особливо це стосується людей із темним волоссям, на якому білі лусочки найбільш помітні. Часто здається, що всі погляди оточуючих прикуті до волосся і кожен бачить твою проблему. Чи варто говорити, що лупа - це ще й своєрідне захворювання? Отож, від лупи будь-якому випадку потрібно позбуватися. Щоб зрозуміти яким чином це зробити, варто насамперед з'ясувати причини появи лупи.
Причини появи лупи
У глобальному сенсі, причина завжди одна: порушення роботи сальних залоз шкіри голови. Пори починають виділяти забагато себуму (підшкірного жиру), або навпаки - занадто мало. У першому випадку, внаслідок себореї, з'являється жирна лупа, а в другому - суха лупа. Але причини такого явища можуть бути різними:
- неправильний догляд (занадто активне очищення шкіри голови, недостатнє очищення, використання засобів із великою кількістю силіконів, неправильний pH засобів і т.д.)
- фарбування волосся неякісними фарбами, або занадто часте фарбування (порушує захисний шар шкіри, внаслідок чого вона стає вразливою та пересушеною)
- гормональний дисбаланс
- дефіцит вітамінів
- дріжджовий грибок Pityrosporum Ovale (його ще називають Malassezia Furfur).
Практика показує, що саме останній фактор є найбільш поширеною причиною появи лупи. У нормі, ці грибки є частиною природної мікрофлори шкіри голови та наявні в кожної людини. Але якщо їх стає забагато, то з'являється лупа. Такий тип лупи неможливо вилікувати в домашніх умовах і потрібно підбирати спеціальний догляд, активні компоненти якого направлені саме на зменшення кількості грибка Pityrosporum Ovale.
Як самостійно усунути лупу?
В ідеалі, варто звернутися до трихолога, який з’ясує точну причину появи лупи та призначить відповідне лікування. Проте, якщо такої можливості немає - потрібно дуже уважно поставитися до підбору засобів проти лупи. Яким має бути шампунь проти лупи?
- Він повинен містити у складі компоненти, що мають доведену ефективність у боротьбі з цією проблемою. Таких компонентів існує не так вже й багато. Найбільш відомий та ефективний компонент - ПІРИТІОН ЦИНКУ. Клінічні дослідження показали, що навіть вміст 1% піритіону цинку в складі шампуню забезпечує чудовий результат. Його ефективність у рази вища, порівняно з іншими активами (саліцилова кислота, дисульфід селену та ін.).
- Шампунь не повинен містити у складі SLS/SLES. Агресивні сульфати подразнюють і пересушують шкіру голови, внаслідок чого з'являється суха лупа. Окрім цього, SLS/SLES часто викликають себорею, оскільки чим більше ми сушимо шкіру, тим активніше працюють сальні залози. Те, як ці компоненти спрацюють на Вашому волоссі залежить від індивідуальних особливостей організму. Ми ж радимо обирати лише безсульфатний шампунь. Доведено, що шампунь без сульфатів очищує шкіру не гірше, ніж інші засоби. Але враховуйте, що наносити та змивати будь-які безсульфатні шампуні потрібно двічі!
- Уникайте шампуней, які обіцяють вилікувати лупу наявністю в складі екстракту кропиви для волосся чи інших рослинних компонентів. Якщо рослинні екстракти позиціонуються, як основні активи проти лупи - шампунь не буде ефективним. Трави лише доповнюють дію реальних активів, проте точно не здатні самостійно усунути лупу.
- Якщо у Вас окрім лупи є ще й інші проблеми з волоссям, то можна чергувати шампунь від лупи з іншими шампунями без сульфатів. До прикладу, можна двічі використовувати лікувальний шампунь, а на третє миття обрати шампунь для жирної шкіри голови, шампунь для фарбованого волосся, або шампунь для росту волосся (відштовхуйтеся від потреб). Також при жирній лупі дозволяється використовувати сухий шампунь для створення прикореневого об'єму.
- Якщо Ви правильно підібрали догляд, то перші результати мають бути помітними вже через 4-6 використань. Якщо ж ефекту зовсім немає, то, швидше за все, Ви обрали не ті засоби, або ж допускаєте певних помилок у догляді.
Міфи про лупу
ЛУПА "ЗАРАЗНА"
Насправді лупа не передається через чужий гребінець чи інші контакти. Ми вже з'ясували, що грибкові організми, які можуть спровокувати появу лупи, є на шкірі голови у кожної людини.
ЛУПА ПРОВОКУЄ ВТРАТУ ВОЛОССЯ⠀
Не зовсім так. Часто лупа супроводжується свербіжем. І саме постійне бажання активно чесати голову може стати причиною випадіння волосся. Але в запущеній формі себореї (надмірна жирність) справді можлива як поява лупи, так і втрата волосся. Це окремий випадок, де ці явища не виключають один одного і лупа не є причиною, а просто один із наслідків себорейного дерматиту.
ЛУПУ МОЖНА ВИЧЕСАТИ
Однозначно ні. Така процедура не допоможе, а швидше навпаки. Гребінець, особливо з гострими зубчиками, ще більше травмує шкіру голови, тому неприємностей може стати більше.